Prenova podstrešja v bivalno mansardo je izjemna priložnost za izboljšanje kakovosti bivanja in povečanje vrednosti nepremičnine. Prav dnevna svetloba pa je tista, ki bo temno in utesnjeno podstrešje spremenila v svetlo in zračno mansardo. Rešitev predstavlja vgradnja več strešnih oken, da pa bo končni rezultat vašega projekta zares izjemen, smo za nasvete prosili tudi dva arhitekta, strokovnjaka za mansarde Domna Pogorevca in Nežo Močnik iz podjetja VELUX Slovenija, ki pravita, da sta ključnega pomena pravilno načrtovanje in izvedba projekta. V tem intervjuju boste izvedeli, kako pridobiti največ dnevne svetlobe, v katerih prostorih največkrat pozabljamo na njo, ter katere predpise in subvencije je treba upoštevati pri tovrstnih projektih.
Domen Pogorevc, u.d.i.a., VELUX Slovenija
Kateri prostori v mansardnem stanovanju potrebujejo največ dnevne svetlobe in kakšne so najboljše rešitve?
Tako kot v klasičnih etažah, tudi v mansardi največ dnevne svetlobe potrebujejo prostori, v katerih se največ in najpogosteje zadržujemo. To so dnevni prostori (kuhinja, jedilnica in dnevna soba), zelo pomembna pa je dobra naravna osvetlitev tudi otroške sobe. Le-ta ni samo spalnica, ampak tudi učilnica, ustvarjalnica, igralnica,… in zaradi vseh teh funkcij potrebuje dobro naravno osvetlitev. V zadnjem času je zelo priljubljeno tudi delo od doma, zato je pomembno, da imajo tudi domače pisarne dobro naravno osvetlitev. Le-ta, poleg pozitivnega vpliva na zdravje in počutje, pomembno vpliva tudi na učinkovitost in učne sposobnosti, zato je dobra naravna osvetlitev še toliko bolj pomembna. Seveda pa večjo količino svetlobe v notranjih prostorih dosežemo s postavitvijo več okenskihpovršin. Pri strešnih oknih lahko izbiramo med različnimi kombinacijami dveh ali treh oziroma tudi štirih in več strešnih oken, odvisno od želja in potreb. Strešna okna postavljena ena ob drugem, poleg dobre osvetlitve nudijo tudi panoramski pogled na okolico, v primeru postavitve strešnih oken eno nad drugim, pa dosežemo boljšo globinsko osvetlitev prostora.
Ali velja, da je v mansardah vedno prevroče in kaj lahko storimo?
Bivanje v mansardi predstavlja posebno izkušnjo, saj lega na vrhu objekta nudi neovirane razglede na okolico, prisotnega je manj hrupa iz zunanjosti, boljša pa je tudi naravna osvetlitev, saj je manjši vpliv okolice objekta (sosednje stavbe, vegetacija) na osvetlitev. Seveda je mansarda, zaradi svoje lege na vrhu objekta, tudi bolj izpostavljena sončni toploti, kot pa nižje ležeče etaže. To je v hladnejšem delu leta dobrodošlo, saj preko strešnih oken ustvarjamo energijske dobitke, ki nam pomagajo zmanjšati porabo energije, potrebno za ogrevanje. V poletnem času je pa teh dobitkov seveda preveč, zato lahko pride tudi do pregrevanja prostora. Vendar pa se to pregrevanje v toplejšem delu leta lahko učinkovito prepreči, pri tem pa glavno vlogo igrajo zunanja senčila in rolete. Ta so nameščena pred samim oknom, s čimer preprečujejo segrevanje okenskih stekel in s tem posledično zmanjšajo prenos toplote preko stekel v notranjost prostora. Glede na potrebe v prostoru so na voljo različne vrste zunanjih senčil in rolet, tako da lahko izbiramo med takšnimi, ki poleg zaščite pred pregrevanjem nudijo tudi optimalno zatemnitev prostora (kar je priporočljivo v spalnih prostorih), ali pa prosojne, ki kljub zaščiti pred pregrevanjem, še vedno omogočajo naravno osvetlitev.
Pri katerih prostorih največkrat pozabimo, da tudi tam potrebujemo dnevno svetlobo?
Zaradi pozitivnega učinka na zdravje in počutje, bi dnevna svetloba morala biti prisotna v vsakem prostoru, v katerem se zadržujemo. Seveda pa se v nekaterih prostorih nahajamo redkeje in manj časa, zato v teh primerih ne pomislimo, da je tudi tukaj naravna osvetlitev potrebna. Največkrat so za naravno osvetlitev prikrajšani sekundarni prostori, kot so utiliti, kopalnica, sanitarije, garderoba ter tudi hodnik in stopnišče. Izpostavljenost dnevni svetlobi pomembno vpliva na delovanje našega cirkadianega ritma, saj njena spektralna sestava zagotavlja ustreznejše vrednosti, ki jih naše telo potrebuje za pravilno delovanje, kot pa jih nudijo umetna svetila. Glede na tempo današnjega vsakdana vsekakor ne moremo brez umetne razsvetljave, vendar pa naj le-ta dnevno svetlobo ne nadomešča, ampak dopolnjuje. Poleg tega pa ustrezna naravna osvetlitev prostorov zmanjša porabo energije za razsvetljavo, kar pa se odraža tudi v nižjih stroških.
S prenovo si vedno želimo ustvariti boljše pogoje za bivanje. Kako si lahko pri tem pomagamo, da se izognemo napakam pri zasnovi prostorov in postavitvi strešnih oken?
Mansarda je, zaradi svoje zasnove, zahtevnejša za načrtovanje kot klasična etaža, zato se je pri prenovah smiselno posvetovati s strokovnjakom, ki ima izkušnje na tem področju. Zaradi omejitve pri stojni višini pod poševno streho, je zelo pomembna pravilna razporeditev opreme, da je funkcionalnost prostora čim boljša. Pri tem se pohištveni elementi, ki ne potrebujejo stojne višine (postelja, pisalna miza, sedežna garnitura,…) namestijo v nižji del mansarde, seveda z možnostjo normalnega dostopa. S tem razbremenimo ostali del mansarde, v katerem je stojna višina pomembna. Pomembna pa je tudi višina vgradnje strešnih oken, ki mora, polega naravne osvetlitve, nuditi tudi pogled iz prostora.
Za ustvarjanje vizualne predstave, kako bo izgledal prostor po prenovi, so danes na voljo številni brezplačni programi in vizualizacije, izdelane s strani ponudnikov stavbnega pohištva ali opreme. Eno takšnih podpor nudi tudi podjetje VELUX Slovenija, ki svojim strankam, poleg brezplačnega svetovanja pri izbiri in vgradnjistrešnih oken, ponuja tudi izdelavo vizualizacije, ki prikazuje kakšen bo prostor videti po prenovi. Tako se lahko že predhodno prepričate, kako bo izgledal vaš prenovljen dom.
Neža Močnik, u.d.i.a., VELUX Slovenija
Katere predpise je treba upoštevati in katere dokuemnte pridobiti predenzačnemo s prenovo nebivalnega podstrešje v bivalno mansardo?
Za spremembo namembnosti praznega podstrešja v bivalno površino veljajo zahteve Gradbenega zakona (GZ-1), po katerem je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje, saj se spreminja namembnost površine ter zunanji videz objekta. V kolikor gre za prenovo že obstoječe mansarde in se v sklopu te prenove želi vgraditi strešno okno, ki zaradi večje širine med špirovci zahteva poseg v konstrukcijo, spadajo ta dela po novem gradbenem zakonu pod manjšo rekonstrukcijo. Zanjo je potrebno pridobiti mnenje pooblaščenega strokovnjaka s področja gradbeništva, ki po izvedeni manjši rekonstrukciji ustreznost del tudi pisno potrdi.
Kar se tiče prepisov, ki obravnavajo zahteve za osvetlitve stanovanja z dnevno svetlobo, je merodajen Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj, ki določa velikost okenskihpovršin. Le-ta mora znašati 20 % glede na tlorisno površino prostora. Upošteva se celotno okno, skupaj z okvirjem. Na primer, 10 m2 velika soba potrebuje 2 m2 okenskih površin.
Na koga se lahko obrnemo za pomoč pri prenovi mansarde? So tukaj kakšne subvencije?
Za pomoč pri preureditvi mansardnih prostorov se je smiselno obrniti na arhitekte, saj gre za specifičen prostor po volumnu, ki ga definira poševnina strehe. Obravnavati ga je potrebno s posluhom za razporeditev opreme na način, da se izkoristi nižje predele in višje del prostora s stojno višino za gibalni del uporabne površine. Občutek prostornosti, dobre osvetlitve in nenazadnje stojno višino, omogočajo tudi strešna okna. Za nasvet kako umestiti strešna okna za čim boljši učinek v prostoru je merodajen arhitekt, strokovni nasvet pa se lahko pridobi tudi v podjetju VELUX, ki nudi tovrstno podporo ter nadalje tudi podporo pri izboru ustreznega strešnega okna in sami vgradnji.
V kolikor gre za zamenjavo obstoječega strešnega okna z novim je možno za novo strešno okno uveljavljati subvencijo Eko sklada. Vloga je enostavna, več podatkov pa se lahko pridobi tudi pri ponudnikih strešnih oken.
Kaj lahko naredimo, da bo prenova mansarde postala investicija, ki se povrne in ne jama brez dna?
Vsak gradbeni projekt je lahko jama brez dna, v kolikor se v naprej ne predvidi vseh potrebnih del in jih tudi realno ne ovrednoti. Pri prenovah je potrebno upoštevati tudi nepredvidena dela, ki se včasih pokažejo šele, ko se lotimo prenove. A tudi take stvari se da v veliki meri predvideti, če se k preverjanju zatečenega stanja in ukrepov prenove pozove ustreznega strokovnjaka.
Prostori pod poševno streho običajno nudijo veliko fleksibilnosti pri razporeditvi prostorov, saj nimajo obstoječih sten. Prednost, ki je tudi dodana vrednost same investicije, pa je nedvomno razkošje dnevne svetlobe, ki ga lahko ustvarijo strešna okna, vgrajena višje proti slemenu in višina, ki jo nudi volumen, kar je vredno izkoristiti. Prostor dobi popolnoma drugačen učinek in v očeh kupcev tudi »wow« efekt, za katerega so pripravljeni plačati več. Dnevna svetloba se lahko proda.
Kako lahko k takšnemu projektu pristopijo družine ali posamezniki z omejenimi finančnimi sredstvi?
Kakovost prostora ni vedno odvisna od najdražjega strešnega okna ali materiala. Na voljo so cenovno dostopnejši modeli strešnih oken z dobrimi tehničnimi karakteristikami. Včasih se lahko z vgradnjo širšega strešnega okna razbremeni strošek planiranih dveh. Pri strešnih oknih je možno določene komponente, kot so notranja in zunanja senčila, nameščati naknadno, ko je v mansardi konec obrtniških del. Tako lahko odložimo ta del investicije na kasneje. V kolikor je električno upravljanje smiselna rešitev za strešna okna, vgrajena izven dosega roke, a v štartu predraga, je možno tudi naknadno strešno okno opremiti z elektro motorjem. Do strešnega okna je potrebno v fazi izvedbe elektro inštalacij pripeljati le ustrezno napeljavo, vgradnja ostalih komponent lahko sledi kasneje.
Vsaka prenova nebivalnega podstrešja v bivalno mansardo ima potencial, da postane prava investicija v boljšo kakovost bivanja. Pomembno je, da projekta ne jemljemo kot strošek, temveč kot dolgoročno naložbo v kakovost bivanja. Spustite več dnevne svetlobo v vašo mansardo, z vgradnjo več strešnih oken in naj mansarda postane prostor, ki bo navdušil prav vse.