Prej ali slej začnejo mladi razmišljati, kje si bodo ustvarili dom. Vse pogosteje pa se zgodi, da mladi ne zapustijo več družinske hiše, ampak si v njej ustvarijo lastno gnezdece. Tako je volk sit in koza cela.
Katja in Blaž sta se pred šestimi leti odločila za skupno življenje, pred tremi leti pa dokončala prenovo mansarde v hiši Blaževih staršev. Vmes sta dobila novega člana družinice, to poletje pa ju čaka še poroka. Odločitev za življenje v hiši Blaževih staršev je bila, kot pravita, predvsem praktična in smiselna.
Gradnja novega družinskega gnezdeca v mansardi ni kaj dosti spremenila zunanjega videza hiše. Nov, lasten vhod, je zagotovil družini potrebno intimo, s starši pa so si razdelili tudi dvorišče. Za načrte tlorisne in funkcionalne razporeditve pa sta se obrnila kar na prijatelja – arhitekta.
Mansardo v velikosti 120 m2 so tako razdelili na bivalni del in spalni del, v katerem se poleg dveh spalnic nahaja še kopalnica. Ozke stopnice, ki jih je izdelal kar Blaž sam, pa vodijo v zgornji del mansarde z delovnim in bralnim kotičkom.
Edini večji poseg, ki so ga naredili v obstoječo podstrešje, je bila umestitev devetih strešnih oken. Le-ta so bila nujna za zadostno naravno osvetlitev stanovanja. “Tudi v oblačnem vremenu ne potrebujeva luči, saj je dovolj svetlobe za vsa hišna opravila,” pove Blaž.
Strokovnjakinjo iz podjetja VELUX smo povprašali, na katere stvari je potrebno najprej pomisliti pri vgradnji strešnega okna. Postregla nam je s kar nekaj nasveti: